Cykl spotkań z ciekawymi ludźmi

 Pani Janina KOT

 

 Dnia 28 listopada 2002r. w świetlicy szkolnej Szkoły Podstawowej im. Wł. Szafera w Żarkach uczniowie klas szóstych gościli panią Janinę Kot. Spotkanie z nią otwarło cykl spotkań z osobami zasłużonymi dla lokalnego środowiska. 

Organizatorami wizyty byli nauczyciele języka polskiego: p. Tadeusz Pakuła i p. Barbara Sojka.

Pani Janina Kot to postać znana i popularna w Żarkach. Przez ćwierć wieku pracowała w żareckiej szkole podstawowej, przez 6 lat w miejscowym liceum. 12 lat była pedagogiem w Poradni Wychowawczo - Zawodowej w Myszkowie. Obecnie prowadzi w myszkowskim Domu Kultury dla emerytów i rencistów zajęcia „Sprawne ręce” (robótki ręczne). Skończyła pedagogikę, psychologię i histo­rię na Uniwersytecie Śląskim oraz filologię rosyjską na krakowskiej WSP.

Jej pasją jest haft. Opracowała około 3 tyś. wzorów. Wydała książkę „Haft Richelie dla ciebie i domu” oraz opracowała „Haft okolicznościowy na cztery pory roku”. Interesuje się także etnografią  i ogrodnictwem.

Młodzież zebrana w świetlicy z uwagą przysłuchiwała się opowieściom pani Janiny o sobie, o swojej pracy i początkach haftowania. Uczniowie z wielkim zaciekawieniem przyglądali się wyeksponowanym na wystawie pracom. Znalazły się tu serwetki, obrusy, gobeliny, kołnierzyki, haftowany portret papieża Jana Pawła II, kompozycje kwiatowe, poduszki, stroje ludowe i wiele innych przedmiotów ozdobionych kolorowymi nićmi. Wszystko, co zobaczyli, zostało uzupełnione komentarzem słownym naszego gościa. Grupa dziewcząt zachwycona pięknem serwetek poprosiła p. Janinę o kolejną wizytę, podczas której mogłyby poznać technikę wykonywania niektórych haftów. Spotkanie to dostarczyło wielu niezapomnianych wrażeń i z pewnością stanie się inspiracją dla młodzieży do poszukiwania i rozwijania własnych pasji.

Barbara Sojka, Tadeusz Pakuła