Co dzieje się w powietrzu i wodzie,
które nas otacza?

 

Na to pytanie staraliśmy się odpowiedzieć podczas bardzo interesującego spotkania, które odbyło się 26.04.2018r. Gościem, który do nas przybył, była pani Dorota Szpak. Z inicjatywy pani Anny Hamerli uczniowie klasy IIa, IIIa, IIIb, IIIc, IIId i Va przez trzy godziny udzielali trafnych odpowiedzi na pytanie będące tematem spotkania. Bardzo dużym ułatwieniem w rozwiązaniu zadania były doświadczenia, jakie przygotował nasz gość.
Przy pomocy zapalonej świecy zrozumieliśmy, że nawet płomień potrzebuje powietrza, aby istnieć. Zablokowanie dostępu powietrza powoduje, że płomień gaśnie. Ciepło pochodzące od zapalonej świecy ogrzewa powietrze, które unosi się do góry, a to jednocześnie obraca papierową spiralę. Płomień świecy również zmienia swój kształt pod wpływem powietrza, które krąży wokół nas. Gdy obserwowaliśmy płomień w zamkniętej sali, to był prosty, natomiast przeniesienie świecy do futryny otwartych drzwi powodowało, że płomień zmieniał kształt pod wpływem mieszającego się powietrza z sali i korytarza.
Kolejne doświadczenia dotyczyły własności wody, która tak jak powietrze jest niezbędna w życiu każdej istoty. Mogliśmy zaobserwować, co się dzieje z nadmanganianem potasu wsypanym do dzbanka z zimną wodą, czy torebką herbaty wrzuconą do szklanki z gorącą wodą. Również bardzo interesujące było wlanie do szklanki z wodą śmietanki i oliwy z oliwek.
Te pokazy stały się inspiracją do tego, abyśmy lepiej obserwowali zjawiska, z którymi mamy do czynienia w codziennym życiu. Po tym spotkaniu wiemy, jakie właściwości ma powietrze i woda, a także, że znajdują się w nieustannym ruchu.