Arkadiusz Niemirski w Żarkach

 

17 maja w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Żarkach odbyło się spotkanie autorskie z Arkadiuszem Niemirskim– autorem książek dla młodzieży i dorosłych, dziennikarzem, satyrykiem, kontynuatorem kultowej serii Zbigniewa Nienackiego - Pan Samochodzik.
W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas szóstych SP z Żarek i Zawady wraz z opiekunami i pracownikami biblioteki. Wszyscy z zainteresowaniem obejrzeli bardzo ciekawą prezentację multimedialną przygotowaną przez pisarza, zapoznali się z jego życiorysem, pasjami i twórczością. Autor, mający ogromny dystans do samego siebie, humorystycznie opowiadał o swoim dzieciństwie, młodości, muzyce, studiach i pracy w kabarecie, którego był współzałożycielem. Przedstawił uczniom postać Pana Samochodzika – historyka sztuki, poruszającego się po polskich drogach dziwnym wehikułem z silnikiem Ferrari. Arkadiusz Niemirski, zainspirowany tą postacią, stworzył 16 tomów cieszącej się dużą popularnością serii. W dalszej części wizyty nasz gość zaprezentował niektóre swoje utwory. Uczestnicy spotkania poznali w skrócie kryminały: Pojedynek detektywów, Testament bibliofila, Klątwę Nipkowa, Tajemnicę Fabritiusa, Bożka templariuszy oraz Zbrodnię prawie doskonałą. Największe zainteresowanie wzbudził Prowokator - współczesny thriller, porównywany do Kodu Leonarda da Vinci.
Na zakończenie pisarz, zwracając się do młodzieży, apelował, aby częściej sięgała po książki, by dążyła do realizacji swoich pasji i marzeń.