obchody 72 rocznicy zbrodni katyńskiej

 

Pamięć nie dała się zgładzić,

Nie chciała ulec przemocy...
 

12 kwietnia w Szkole Podstawowej im. Wł. Szafera w Żarkach obchodzono Dzień Pamięci Ofiar Katynia. Jak co roku podczas uroczystej akademii uczniowie oddali hołd żołnierzom pomordowanym w ZSRR. Na wstępie minutą ciszy uczczono pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej sprzed 2 lat. Wzruszające recytacje i piękna oprawa muzyczna oraz prezentacja multimedialna przypomniały losy tych, którzy pozostali na zawsze „na nieludzkiej ziemi”. Przejmujący tekst i melodia finałowej piosenki – „Białego krzyża” spowodowały, że w niejednym oku zaszkliły się łzy.

Po akademii uczniowie złożyli wiązanki wiosennych tulipanów i zapalili znicze pod tablicą na głównym korytarzu i Dębem Pamięci. Obydwa miejsca upamiętniają Kierownika naszej szkoły – pana Zygmunta Woźniaka, który zginął w Katyniu.

Uroczystość przygotowali: emerytowana nauczycielka naszej szkoły pani Małgorzata Mianowska – Stencel – wnuczka oficera policji zamordowanego w Miednoje (recytacje i dekoracja) oraz pan Krzysztof Błaszczyk (multimedia)

Wszystkich rodziców i mieszkańców Żarek zapraszamy w niedzielę do Sanktuarium Leśniowskiego, gdzie po mszy o godz. 16.30 można będzie obejrzeć występ uczniów naszej szkoły.